Z czego zrobione są drzwi antywłamaniowe klasy C?

drzwi antywłamaniowe klasa c

źródło: pinterest.com

Wyjątkowa odporność na włamanie drzwi klasy C zawdzięczają budowie oraz materiałom, z których są zrobione. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie budowie takich drzwi.

Szkielet drzwi antywłamaniowych skonstruowany jest z wysokiej klasy stali ocynkowanej, a pokryty (z jednej bądź z obu stron) blachą stalową. Łączna grubość wspomnianej blachy musi wynosić przynajmniej 2 mm. Rama drzwi wyposażona jest w specjalne blokady. Ich rolę pełnią bolce, które zapobiegają wyważeniu drzwi.  Po zatrzaśnięciu drzwi wspomniane bolce dostają się do specjalnych otworów umieszczonych w ościeżnicy. Dzięki temu nie tylko uniemożliwiają wyważenie drzwi, ale też zapobiegają wyjęciu ich z zawiasów.

drzwi antywłamaniowe ze spawaną ramą

źródło: pinterest.com

Powłoka zewnętrzna ze szkieletem połączona jest za pomocą zgrzewania. Chroni to przez próbą rozmontowania takich drzwi. Jednolita konstrukcja uniemożliwia włamywaczowi czynności zmierzające do wymontowania niektórych części. Wnętrze drzwi wypełnione jest najczęściej wełną mineralną lub pianką poliuretanową, czyli materiałem termoizolacyjnym. Dzięki temu drzwi zapobiegają też ucieczce ciepła z wnętrza ogrzewanego mieszkania.

Ważną rolę w przypadku drzwi antywłamaniowych pełnią też ościeżnice, które sprzedawane są z nimi w komplecie. Zamontowywane i zamurowywane są one w momencie wznoszenia ścian. Przy ich montowaniu koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby robić to dokładnie według instrukcji producenta. Jeśli czynność ta zostanie wykonana niezgodnie z tym, co napisał producent, w wypadku włamania umowa gwarancyjna na nic nam się nie przyda. Czasem więc lepiej poprosić o montaż osobę znającą się na tym, niż próbować to robić samodzielnie. Chodzi tu przecież o ochronę naszego mienia, nie powinniśmy więc w tym wypadku oszczędzać na robociźnie. Same drzwi kosztują niemało, dlatego lepiej poprosić o montaż kogoś, kto posiada w tym jakieś doświadczenie. Ościeżnice wykończone są tzw. farbą PCW lub folią.

Równie istotnymi elementami są zamki wykorzystywane do drzwi antywłamaniowych klasy C. Aby drzwi te spełniły narzucone przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej wymagania i uzyskały niezbędny certyfikat, muszą posiadać przynajmniej dwa zamki. Inną możliwością jest zamontowanie jednego zamka wielopunktowego. Pamiętajmy, że im więcej punktów ryglowania drzwi, tym trudniejsze będzie włamanie się do pomieszczenia, które jest przez nie chronione. Punkty te muszą być oddalone od siebie o minimum 60 cm.

Podobne porady